KODÉR.BLOG

Dobrý den, jmenuji se XXX a jsem kodér

19 Nov 2012

front-end web developer, webdesigner, nebo cokoliv jiného a že takových označení pro člověka co “píše” web, je.
Tento článek prvně neměl vůbec vzniknout a měla místo něj být přednáška na Ostravském Barcampu ale jelikož nejsem dobrý řečník a navíc dělat přednášku pro pár kodérů, kterým bych toho stejně neměl moc co říct, tak to raději hodím na papír a pošlu do světa!

Učíme se kopírovat a říkat tomu inspirace

Co je špatného na kopírování? Když grafik “obšlehne” grafiku od jinud, tak se na to dříve nebo později příjde, ale když kodér “obšlehne” něco odjinud, tak na to stejně nikdo nikdy nepříjde, výhoda že? Sám nerad kopíruju, ale moc rád se učím a inspiruju jinde.
Jeden příklad za všechny, většina zná tento zápis pro volání jQuery:

<script src="//ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.8.3/jquery.min.js"></script>
<script>window.jQuery || document.write('<script src="js/vendor/jquery-1.8.3.min.js"><\/script>')</script>

a odkud pochází? No přece z: http://html5boilerplate.com/ kdo by taky neznal jednu z prvních stránek, kde člověk viděl nejen tento zápis a který si poté “přivlastnil”. Dnes je to v hodně případech třeba: http://twitter.github.com/bootstrap/ geniální open source seznam věcí, který stojí za to “navštívit” nejen kvůli “kulervoucímu” mixinu pro LESS, ale o tom dále. Proto koukejte na open source projekty, přináší zajímave věcí, které dokážou člověka "posunout" dál.

A je ze mně LESSník

Nemá cenu dlouze představovat jednu z možností “novodobého” způsobu zápisu CSS: http://lesscss.org/ pro start není potřeba skoro vůbec nic, stačí: http://wearekiss.com/simpless (pro Win I OSX) nebo http://incident57.com/codekit/ (OSX) a nebo pokud používate Sublime Text 2 (o něm trošku vice dále), tak třeba pomůže: https://www.google.cz/search?q=sublime+text+2+less&oq=sublime+text+2+less
Pak už jen stačí stáhnout nějaký mixin, třeba z už zmiňovaného Twitter Bootstrapu a nebo třeba přímo od geniálních http://csshat.com/ kteří pro svůj plugin do Adobe Photoshopu (I když ho nepoužíváte) vydali vlastní knihovnu skoro všeho co si jen může kodér přát: http://lesshat.com/ nebo si prostě udělat vlastní “build”.

Sublime Text 2 – editor co si zamilujete

Úvodní video na jeho oficinální stránce: http://www.sublimetext.com/ a musíte ho zkusit! Po oťukání a zjištění, že je vlastně k ničemu se mrkněte na perfektní “seriál” o maximální využívání / používání / instalování: http://webdesign.tutsplus.com/articles/news/perfect-workflow-in-sublime-text-free-course/ a až si řeknete, že všechno umíte, tak se posuňte o další level dál: http://blog.alainmeier.com/post/27255145114/some-things-beginners-might-not-know-about-sublime-text a teď už to je jen o otestování klávesových zkratek: https://www.shortcutfoo.com/app/tutorial/sublimetext a večer už stačí jen otevřít vínko, imaginárně si ťuknout sám se sebou a plácnout se po ramenou! Nebo ne?!

$(document).ready FTW!

Ale jo taky jsem to jQuery takhle psával (a se tam ještě někde na malinkatých projetkech píšu), všechny funkce, všechny volání a všechny klikáníčka pěkně pohromadě na jedné hromadě. Nic proti tomu nemám, ale určitě to není budoucnost pro velké aplikace / weby (od teď ve článku začínám děkovat a budu k nezastavení). Díky @tomasmatis jsem se dostal k naprosto skvělému článku: http://darcyclarke.me/development/javascript-applications-101/ a už se to vezlo a veze! Doporučuji přečíst a vrhnout se na přepisování jQuery! Už bych si asi nedokázal představit to psat jinak.

Responzinujeme a mobilujeme

Takovej ten dnešní “buzz word”, stejně jako do nedávna HTML5. Všichni to děláme, všichni o tom mluvíme, ale kolik z nás to umí opravdu? Všechno vyčíst ze Smashing Magazinu nebo Zdrojáku nemůžeš a ten “osobní” kontakt, je taky potřeba, proto jsem se nedávno zůčastnil dvou “setkání”. První bylo offline: http://srazy.info/tvorime-mobilni-web/2733 výborný pokec nejen s @machal (o něm ještě vice později), ale hlavně se seznamákem @Lukoko_name u kterého je hned vidět proč je Teamleader pro mobilní vývoj webů. Neskutečný zával jednotlivých mobilů a jejich podpory včetně zajímavých čísel nejen o počtu mobilů na kterých testují ale I rychlost jakým jejich script zjistí co máte za zařízení a podle toho hned “servíruje” obsah. Velice poučné a až bude příště (což doufám brzo bude), tak dám vědět! A druhý byl nedávno od kluků z Medio Interactive a jejich vůbec první Medio webinář na téma: Obrázky v responsive webdesignu od @honzasladek sice krátká, ale výživná “přednáška” o možnostech, jak co používat a dělat, příště bych sice víc uvítal spíše nějaké detaily a její řešení v klidně jen pár lidech, ale I tak super a palec nahoru za takovouhle akci, která byla ještě k tomu zadarmo. Jinak určitě doporučuju jeho školení (aspoň pro ty co v tom ještě tápou nebo si chtějí zdokonalit svůj skill) http://akademie.medio.cz/responsive-webdesign, řekl bych že ví co dělá.

Co číst, koho odebírat

Tak v první řadě určitě mojí maličkost, nejlépe na Twitteru: @r4ms3scz sice je potřeba někdy “odfiltrovat” né pro všechny záživné věci (ale když já ty auta prostě miluju), ale sem tam hodím něco zajímavého co za to stojí. Martina Michálka už jsem zmiňoval, takže jen doporučím jeho blog: http://kratce.vzhurudolu.cz/ rovnou doplním průvodce ve vodách nejen CSS3: http://www.vzhurudolu.cz/css3/ a všechno to můžete odebírat na jeho FB stránce: https://www.facebook.com/VzhuruDolu nebo přímo na Twitteru: @machal navíc sám teda nevím jak to bude mít teď od nového roku se svýma školeníma, ale pokud budou, tak určitě doporučuju navštívit.
A ještě doporučuju číst (kdo nezná) codrops: http://tympanus.net/codrops/ perfektní ukázky možností prohlížečů včetně technik, které nemusí znát každý a to celé každy týden "naservírované" v jednom obsáhlém článku.

The end

Né na furt, ale alespoň pro tentokrát ano.
Vzal jsem to dneska hodně rychle a spíše z rychlovlaku než nějakým “okecáváním”, snad se článek libil (asi jo jinak by jsi nečetl/a tohle) a za jakýkoliv feedback zde do komentářů, na e-mail nebo klidně I na Twitteru budu strašně rád. Díky moc předem. A když ho budete sdílet, tak mě třeba přimějete psát tyhle věci častěji, ještě mám snad co říct. Takže předem díky za cokoliv!

Sdílet:

comments powered by Disqus