KODÉR.BLOG

Grafiku?! Odevzdáním grafiky ti práce nekončí!

20 Sep 2011

Po předchozím článku “Nejen kodér musí přemýšlet, aneb grafikem to začíná”, který měl větší ohlas, než jsem si kdy vůbec dokázal představit, jsem si řekl, že je na čase sepsat lehčí pokračování. Opět to bude pár věcí a poznatků, které ale dokážou zlepšit a zjednodušit práci.

Děláš si legraci? Složitější už to byt nemohlo? WTF?

Aneb nikdy jsi nekódoval, nemáš za sebou desítky webů anebo děláš, co jsi ještě nikde nepoužil / neudělal? Tak se zeptej! Slova jako nejde nebo neumím neznám, ale proč zbytečně dělat na webu něco co nejen že nikdo neocení, ale poté na tom strávit X hodin. Radši nalezneme nějaký kompromis, který bude vypadat stale dobře a nebude náročný na tvorbu nebo údržbu.

Odevzdáno, zaplaceno… mám hotovo!

Ale kdepak. Copak nepřistupuješ ke své grafice tak, že se jí budeš někde, někdy chlubit, že jsi jí dělal? Copak tě nezajímá, jak vypadá po práci kodéra? Jakou odvedl práci? Nebo v té nejhorší možné situaci pojedeš k zákazníkovi a hrdě mu ukážeš funkční web, kde hlavička bude jinak, font nebude mít ty správné velikosti, mezery budou špatně nebo cokoliv co může kodér zpackat (a že toho není málo). Každý kodér musí umět přijmout kritiku, a pokud se ti něco nezdá, tak mu to řekni, napiš. Já sám jsem jedině pro, pokud si grafik projde finální web a řekne co je špatně co se mu nezdá. Ovšem né, že bude chtít předělat půlku webu :D

Vlastnosti vrstev jsou čisté zlo a brána do pekel

S tímto jsem se setkal už mnohokrát, že si grafik začne na dané vrstvě hrát s vlastnostmi, tak a by z ní “vykouzlil” něco jiného, pomocí změny hodnoty v selectboxu. Typický příklad je barevné pozadí nad ním vrstva, která nemá stejnou barvu, ale třeba stíny nebo přechod a na této vrstvě použije “násobit”. Tím se stane přesně to, co grafik chce! Padne do grafiky jako prdel na hrnec, ale co když potom chci tu samotnou vrstvu vzít, udělat poloprůhlednou v PNG a vložit jí do stránky? Bez toho aniž bych jí “přemaloval” nebo vzal i s tím pozadím, nereálné.

Skryté vrstvy & složky & barvičky

Když už skrýváte vrstvy, tak používejte složky anebo je nejlépe rovnou mažte, nejen že potom nevadí v samotném přehledu vrstev, ale i samotné načítání a velikost (pokud jich je tam hodně) je o něčem jiném. Složky a podbarování jsou úžasná věc. S dobře popsanou složkou a různýma podbarevníma se hned lépe pracuje, nejen při vybrání pozadí samotného webu, tlačítek, atd.

Závěrem

Závěrem snad už není ani co dodat, opět jsem vybíral ty (alespoň pro mě) důležitější věci a zároveň nechtěl sepsat neskutečně dlouhý článek, který nikdo nedočte. Stále toho mám v Moleskinu sepsáno hodně, sice né už tak zásadní jako v tomto a předchozím článku, ale pořád se něco najde, takže časem opět něco sepíšu. Za jakékoliv sdílení, přeposlání a nebo okomentování budu rád. Díky :)

P.s:

Jakoukoliv připomínku, detail, chybu, feedback, doplnění nebo prostě jen poklábosení o tom co píšu, mi můžete sdělit zde v komentářích, na twitteru a nebo osobně na WebExpu. Uvidíme se? Můj předběžný program popřípadě budu celý den online na twitteru, takže se nebojte ozvat ;)

Sdílet:

comments powered by Disqus